22 березня – Всесвітній день водних ресурсів

Вода є життєво важливим ресурсом, її запаси скорочуються і кожен може допомогти!

Вода – колиска життя. Без неї неможливе існування жодної з відомих форм живих істот – рослин, тварин, бактерій і інших. Людина також не може прожити без води. Наше тіло на 80% складається з цієї унікального речовини, у водному середовищі відбуваються всі обмінні процеси в організмі.
 
Вода потрібна нам кожного дня – ми використовуємо її для пиття, приготування їжі, миття, охолодження, нагрівання й майже на кожному етапі виробництва товарів. Хоча понад 70% поверхні Землі вкрито водою, тільки близько 3% цієї води є прісними. Тільки третина прісної води доступна людині, інша зберігається в льодовиках. Більшу частину вільної води складають ґрунтові води. Таким чином, річки і озера містять всього лише близько 0,3% прісної води світу.

Для наочності, на кожну ванну солоної води припадає 1 літр прісної, з якого тільки 1 чарочка доступна для пиття.

Водна криза в світі

Для людини дуже важливо пити чисту воду – це одна з основних складових здоров’я, як і чисте повітря, здорова їжа і фізична активність.
 
Зараз стає очевидним, що ми споживаємо дуже багато води, більше, ніж Планета може відновити і очистити.

Понад мільярд людей на планеті не мають доступу до чистої питної води і ще 2.6 мільярда відчувають нестачу води для потреб гігієни. Більшість з них живуть в бідних країнах. В Африці, наприклад, більше половини населення страждають від 6 серйозних хвороб, пов’язаних з водою. Від цих хвороб гинуть мільйони дітей по всьому світу. На думку експертів політичні конфлікти наступного століття будуть пов’язані зі скороченням запасів питної води.
 
За прогнозами вчених до 2025 року дві третини населення Землі відчуватимуть нестачу чистої води.
 
В Україні ми схильні думати, що брак питної води – проблема інших далеких країн. Але це не так. Хоча ми ще не відчуваємо цього щодня, тиск на наші прісноводні запаси і навколишнє середовище збільшується. До того ж, майже у всіх регіонах країни ми бачимо жахливе забруднення водойм, які забезпечують наші міста і села питною водою. Погане очищення і хлорування водопровідної води ставлять під загрозу наше здоров’я. Зміна клімату спричиняє додатковий тиск на наші водні запаси.

А який твій водний слід?

Чи замислювався ти над тим, скільки води ти випиваєш на день? А скільки води ти «з’їдаєш», «одягаєш» або використовуєш іншим способом?

Кожен продукт, який ми купуємо, від футболки, шматка хліба до електроприладів вимагає воду для виробництва. Візьмемо, наприклад, твою футболку. Тут ми повинні врахувати воду, необхідну для вирощування бавовни, а також воду, використану в процесі виробництва і фарбування. Таким чином, виробництво однієї футболки вимагає 2700 л води. Кількість води, яка використовується для виробництва продукту, називається Водним слідом продукту. Таким же чином ми можемо підрахувати Водний слід країн, компаній і окремих людей. Середньостатистичний Водний слід по світу становить 1240 м3 на людину на рік. Водний слід країни розраховується за кількістю води, використаної для виробництва всіх товарів, які споживають жителі країни, в тому числі імпортних. Тому очевидно, що економічно розвинені країни мають значно більший Водний слід, ніж бідні.

Ось кілька показників водного сліду для звичайних для нас продуктів:

 • Чай – 90 л води на 1 чайник

 • Пшениця – 650 л води на 500 г

 • Молоко – 1000 л води на 1 л

 • Гамбургер – 2500 л води на 1 гамбургер (150 г яловичини)

 • Яловичина – 4650 л води на 1 відбивну (300 г)

Можливі рішення проблеми:

 • Охорона цінних природних територій – створення заповідників – природні системи забезпечують природне очищення і збагачення води. 

 • Відновлення річок і плавнів. Останні дуже важливі, адже вони діють як природний фільтр, допомагаючи очищенню водойм. Крім того, плавні є «дитсадками» для багатьох промислових видів риб та інших цінних видів тварин і рослин. 

 • Гарне очищення стічної води в промисловості і в побуті (сучасні фільтри, забір води нижче точки скидання зобов’язує промисловість добре очищати стічні води).

 • Висадка дерев і охорона лісів. Дерева та інші рослини сприяють очищенню води, підвищують випаровування, є природним захистом від паводків, так як поглинають частину води, яка випадає з опадами. 

 • Зменшення водокористування у промисловості та сільському господарстві. 

 • Зменшення Водного сліду людей шляхом більш раціонального використання води і зменшення споживання, особливо в розвинених країнах. 

 • Зменшення споживання продуктів, на виробництво кожного з яких витрачається вода і енергія – зменшення Водного сліду країн. 

 • Використання безфосфатних миючих засобів, тому що фосфати викликають цвітіння водойм і, як наслідок, замори риби.

Корисні поради “як зберегти воду?”

 • Менше води. Ти можеш просто використовувати менше води в повсякденному житті або знизити свій Водний слід, зменшуючи загальне споживання товарів.

 • Регулярно перевіряй крани в своєму будинку. Один кран, що протікає, призводить до втрат 75 літрів води на день. Це буде 2250 л на місяць, що дорівнює 20 повним ванн.

 • Вимикай кран, поки чистиш зуби. Коли ти чистиш зуби, не залишай кран відкритим. Таким чином ти збережеш 6-14 л в день. Те ж саме стосується прийому душу – коли ти намилюєшся, можна закрити кран.

 • Приймай душ замість ванни. Швидкий душ використовує значно менше води, ніж ванна. Скороти час прийому душу на кілька хвилин.

 • Їж менше м’яса. Для виробництва 1 кг яловичини потрібно 15000 л води. Кіло курятини вимагає 3900 л.

 • Використовуй безпечні миючі засоби. Миючі засоби, що містять фосфати, викликають цвітіння води в наших водоймах, що призводить до загибелі водної рослинності і тварин. У країнах Європи використання безфосфатних миючих засобів вже стало звичним і закріплено на рівні законодавства. 

 • Не використовуй туалет як сміттєвий бачок. Кожне змивання води в туалеті витрачає 3-6 л. води. Залишки їжі, косметики та іншої побутової сміття треба викидати в сміттєвий бачок.

 • Не купуй зайвого. Не купуй того, що тобі не дуже треба. На виробництво кожного товару витрачається значна кількість води. Те ж стосується і продуктів в твоєму холодильнику – не купуй зайвого і завжди доїдай їжу в своїй тарілці! 

 • Для поливу – дощова вода. Збирай дощову воду, щоб використовувати її для поливу саду і городу.

Всесвітній день води

Всесвітній (міжнародний) день водних ресурсів запроваджений Генеральною Асамблеєю ООН в 1993 році. В цей день в різних країнах проводяться заходи, присвячені підвищенню інформованості громадськості стосовно важливості збереження та освоєння водних ресурсів. Мета цієї роботи – привернути увагу до проблем якості питної води, необхідності охорони водних ресурсів та їх раціонального використання. У 2000 році ООН прийняла Декларацію тисячоліття. Розроблена спеціальна Програма дій на ХХІ століття, метою якої є забезпечення кожного жителя нашої планети чистою питною водою. 

Пропонуємо вам переглянути дуже цікавий документальний фільм про нашу річку Тетерів! Туристична група вирушає у подорож на байдарках річкою Тетерів. Сотні кілометрів водного шляху наодинці з природою та відеокамерою напоготові ведуть до несподіваних відкриттів.

Підтримайте програму WWF Україна
ВІЛЬНІ РІЧКИ. LET IT FLOW! разом з українським рок-гуртом
The HARDKISS!

Програма ВІЛЬНІ РІЧКИ. LET IT FLOW! розрахована на кілька років і передбачає дослідження та збереження природного стану цінних заплав річок, демонтаж застарілих гідроспоруд задля відновлення вільної течії, шляхів міграції та місць нересту риб. Вона включає “пілотні” проекти зі збереження та покращення екосистем річок, які будуть готові для масштабування по всій Україні.

Навіщо відновлювати вільну течію річок

© Max Yakovlev / WWF Ukraine

Більшість річок України були спрямлені. Це поглибило їхні русла та знищило заплави – природні інкубатори життя. Згідно з інструментом WWF Water Risk Filter, стан прісноводних ресурсів в Україні перетнув позначку “високий ризик” і впевнено прямує до статусу “дуже високий ризик”.

Єдиний шлях адаптації до глобальних кліматичних неконтрольованих змін – повернути екосистеми до природного стану, щоб вони могли забезпечувати нас якісною питною водою, дарували відпочинок, рибу та неповторну красу закату у водяному дзеркалі.

© The HARDKISS

Юлія Саніна, The HARDKISS:

”Ми дізнались, що Україна — одна з найменш забезпечених прісною водою країн Європи. Саме тому протягом 2020-2021 рр. ми будемо підтримувати програму Всесвітнього фонду природи WWF Україна — ВІЛЬНІ РІЧКИ. LET IT FLOW. Приєднуйся до нас вже зараз. Зроби свій внесок у підтримку програми задля збереження прісноводних ресурсів України!”

З ЧОГО ПОЧНЕТЬСЯ ПРОГРАМА ВІЛЬНІ РІЧКИ. LET IT FLOW! 2020 РОКУ

Ми почнемо із часткового демонтажу залишків клявзи, що була побудована у 1880-1890 рр. Вартість демонтажу достатньо велика, через потребу піднімати у гори екскаватор, і складає приблизно 430 000 гривень.

 
WWF
 

ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО?

1

Збільшимо популяцію червонокнижного лосося дунайського у річці Чорний Черемош. Цей представник Червоної книги України буде вільно мігрувати вгору проти течії для нересту.

2

Завдяки збільшенню кількості риби, бурі ведмеді, що мешкають у парку отримають більше білку, який так їм потрібен.

3

Більша кількість поживних речовин спуститься вниз річкою і буде сприяти збільшенню популяцій різних видів риб.

ЯК ПІДТРИМАТИ ПРОГРАМУ WWF УКРАЇНА ВІЛЬНІ РІЧКИ. LET IT FLOW!

Аби підтримати програму, яку ми розпочнемо із звільнення Лостунця, зробіть внесок на рахунок програми. Ми будемо інформувати вас про перебіг та проміжні результати програми на сайті wwf.ua

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

error: Content is protected !!