Леся Воронина–сучасна українська дитяча письменниця (до 65-річчя від дня народження письменниці).

«…треба писати так, щоб дитині було цікаво дізнатися,

що ж станеться з героями далі, і щоб та дитина

просто не могла відірватися від книжки,

аж поки її не дочитає». (Леся Воронина)

 

Коротка біографія

Леся Анастасіївна Вороніна народилася 21 березня 1955 року в Києві. У 1979 році закінчила філологічний факультет Київського університету (заочний відділ). За роки навчання встигла попрацювати кур’єром у Спілці письменників України, лаборантом у школі, електромонтером на деревообробному комбінаті, екскурсоводом у Музеї народної архітектури та побуту в Пирогові та на багатьох інших роботах. Подорожувала Україною автостопом та Польщею на байдарках. Дружина Євгена Гуцала. З 1987 до 1991 року — редактор відділу літератури та мистецтва журналу «Україна».

Перші казки Леся Воронина написала для сина Євгена, щоб якось втихомирювати досить рухливого і веселого хлопчика. Згодом подала ці твори до видавництва “Веселка”.

З 1991 року працює у дитячому журналі «Соняшник”. Перекладає з польської мови (твори Станіслава Лема, СлавоміраМрожека, Анни Ковальської, Анни Карвінської, Гелени Бехлерової та ін.).З 1992 по 2006 рік Леся Воронина була головним редактором даного часопису.

У жовтні 1994 – березні 1995 років на запрошення Міністерства освіти провінції Альберта (Канада) та Канадського інституту українських студій їде до Едмонтону, де бере участь в підготовці освітнього проекту “Мова” для двомовних україно-англійських шкіл провінції Альберта.

З 1997 року працює коментатором у Національній радіокомпанії України. Автор і ведуча культурологічних програм «Українська культура сьогодні і завжди», «Мандрівець», «Відлуння тисячоліть». Основна тема передач — сучасний стан української мови та культури.

На початку 2011 року очолила щойно створене дитяче видавництво «Прудкий равлик». Під псевдонімом Гаврило Ґава написала понад сто сюжетів коміксів, що впродовж 13 років з’являлися на сторінках журналу «Соняшник».

Леся Воронина написала багато захопливих цікавих книг для дітей. “Завжди пишу про те, що цікаво мені і, сподіваюсь, дітям, – каже Леся Анастасіївна. – Дитяча книжка передусім має бути цікавою, захоплювати читача, а всі закладені автором ідеї не повинні бути “лобовими”: читач має сам розшифрувати ці послання… Мені хочеться, щоб дітям були небайдужі мої герої, щоб вони схотіли дізнатися більше і про те, з ким ці герої дружать, що люблять, чого бояться, про що мріють… Тобто я створюю цілий світ, який має захопити читача”. Так у 1996 році побачив світ дитячий детектив “Суперагент 000”, у 2000 році – “Таємниця смарагдового дракона”.

Сьогодні письменниця плідно працює – майже щороку вона дарує юним читачикам все нові захоплюючі твори.Твори її активно видають різні видавництва, транслюють по радіо, друкують у дитячих журналах.

Леся Воронина – переможниця багатьох літературних конкурсів

2004 р. – лауреат Всеукраїнської акції “Книжка року” (за книжку “Суперагент 000. Таємниця золотого кенгуру”).

2005 р. – лауреат Всеукраїнського конкурсу романів, кіно-сценаріїв і п’єс “Коронація слова” (за книжку “Таємниця Пурпурової планети”).

2006 р. – лауреат Міжнародного літературного конкурсу “Дитячий Портал” (за книжку “Таємне Товариство Боягузів, або Засіб від переляку № 9”).

2008 р. – лауреат конкурсу “Книжка року Бі-Бі-Сі” (за книжку “Нямлик і балакуча квіточка”).

2009 р. – володар першої премії VІ Московського Міжнародного конкурсу “Мистецтво книги” в номінації “Книга для дітей та юнацтва” (за книжку “Сни Ганса Християна”) і Гран-прі Національного конкурсу “Краща книга України-2009” (за книжку “Сни Ганса Християна”). Цього ж року письменниця посіла ІІ місце на конкурсі “Книжковий дивосвіт України” (за книжку “Сни Ганса Християна”).

2010 р. – дипломант Всеукраїнського конкурсу романів, кіно-сценаріїв і п’єс “Коронація слова-2010” (за книжку “У пошуках Огопого”).

2012 р. – переможець конкурсу “Книга року Бі-Бі-Сі-2012” (за книжку “Таємне Товариство Боягузів та Брехунів”).

2019 р. – письменниця Леся Воронина номінована на премію Астрід Ліндґрен-2020 – TheAstridLindgrenMemorialAward (ALMA). Переможця оголосять 31 березня 2020 р. у Стокгомі та Болоньї.

Твори Лесі Ворониної

Воронина Л. «Таємне Товариство Ботанів, або Екстрим на горі Підстава»!/Л. Воронина; мал. В.Штанко.– Знання, 2017. – 141 с.: ілюстр.

Порятунок людства від інопланетян — небезпечна справа, яка загартовує дух. Ось і Клим Джура після бою з синьомордами, здається, зовсім нічого не боїться. Тому й приймає запрошення відправитися на екстремальний відпочинок на горі Підстава… навіть попри таку назву місця! Зовсім скоро наш головний герой дізнається, що гора названа так зовсім не спроста, запрошення йому надіслали не друзі Жук та Заєць, а у таборі но нього чекає пастка. Але хто стоїть за всім цим та які таємниці приховує Підстава? Невже це помста зловісних синьомордів, або у Клима з’явилися нові вороги?.. Дізнайтеся у книжці «Таємне Товариство Ботанів, або Екстрим на горі Підстава»!

Воронина Л. Таємне Товариство Боягузів та Брехунів : повісті / Л.Воронина; худож. В.Штанко. – К. : Грані-Т, 2012. – 268 с. : ілюстр. 
Чи доводилось вам потрапляти у дивні й загадкові обставини? Ось ви біжите знайомою вулицею і раптом, провалившись крізь люк, опиняєтесь у секретному штабі Таємного Товариства­ Боягузів. Ваша рідна бабуся виявляється геніальною винахідницею, що створила часоліт, а Землю от-от мають захопити хижі космічні прибульці-синьоморди, які хочуть заразити людей вірусом страху. І порятунок людства залежить тільки від вас! Головне — зуміти здолати свій страх, і тоді най­потужніша зброя перетвориться на порох, а підступні космічні завойовники стануть безпорадними. Адже кінець-кінцем ви здобудете універсальний ЗАСІБ ВІД ПЕРЕЛЯКУ № 9.

Воронина Л. Хлюсь та інші / Л. Воронина; худож. К. Штанко. – К.: Грані – Т, 2010. – 56 с.: ілюстр.

До книги увійшли три оповідання, в яких багато загадкових персонажів – водяник Хлюсь, білі жаби – прибульці з іншої планети, домашні улюбленці папуга Антось та кіт Кузьма. Яскраві ілюстрації художниці Катерини Штанко допоможуть тобі насолодитись чарівною атмосферою книги. 

Воронина Л. Прибулець з Країни нямликів / Л. Воронина; худож. К. Білетіна. – 3-тє вид., без змін. – К.: Грані-Т, 2012. – 136 с.: ілюстр. – (Сучасна дитяча проза).

Ця книга змусить тебе по-іншому дивитись на звичну манну кашу. Леся Воронина розповість казкову історію про те, як каша може робити дива. У книзі ти познайомишся з кумедними мешканцями Країни нямликів, які можуть поміститись у дитячій кишені. Продовження казкових оповідей з цими героями можна прочитати у книзі 

Воронина Л. Нямлик і балакуча квіточка / Л. Воронина; худож. К. Білетіна. – К.: Грані-Т, 2008. – 136 с.: ілюстр. – (Сучасна дитяча проза).

Ви вже, мабуть, знайомі з нямликами – маленькими кумедними чоловічками, які живуть у стіні Олянчиного будинку і понад усе на світі полюбляють манну кашу. Це ж про них написала свою дивовижну книжку «Прибулець з Країни нямликів» відома дитяча письменниця Леся Воронина! Про них – і про дівчинку Олянку, яка з ними не лише познайомилась, але й подружилася, і пережила чимало карколомних і дуже веселих пригод. А в цій книжці пригоди тривають. Разом із Олянкою і нямликом Буциком ви: побуваєте на Святі Великої Ложки, приборкаєте Привида Здичавілого Сантехніка, пригостите добродійним морозивом найсправжнісіньких піратів, нагодуєте Гладкого Блукальчика рюкзаком. І ні слова про Балакучу Квіточку – ви все про неї дізнаєтеся самі!

Воронина Л. Суперагент 000. Нові пригоди : дитячий детектив / Л.Воронина; худож. Катерина Білетіна. – Ранок, 2018. – 224с. : ілюстр.

Нездоланний Супергерой 000, як і годиться всім супергероям, розплутує найзагадковіші злочини, перемагає найпідступніших ворогів і рятує світ від неминучої загибелі. Іронічний детектив знаної сучасної української письменниці Лесі Ворониної вже й сам став легендою. Сповнені жартів, іронії та смішних натяків, повісті про Гриця Мамая зацікавлять не тільки дітей та підлітків, а і їхніх батьків, якщо раптом вони не читали перші, вже раритетні, видання книжки.

Якщо тобі сподобаються ці книги, неодмінно прочитай інші твори Лесі Ворониної:

 • Суперагент 000 (Київ : Грані-Т, 1996) — дитячий детектив

 • Суперагент 000. Нові пригоди (К. : Соняшник, 2000) — дитячий детектив

 • Таємниця смарагдового дракона (2001) — дитячий детектив

 • Суперагент 000. Таємниця золотого кенгуру (Вінниця: Тезис; Соняшник, 2004)

 • Таємниця пурпурової планети (Вінниця: Теза, 2005)

 • Таємне товариство боягузів (2006)

 • Прибулець з країни Нямликів (К. : Грані-Т, 2007)

 • Нямлик і балакуча квіточка (К. : Грані-Т, 2008)

 • Хлюсь та інші (К. : Грані-Т, 2008)[6]

 • Суперагент 000. У пащі крокодила

 • Сни Ганса Християна (Київ : Грані-Т, 2009)

 • «У пошуках Оґопоґо» (К.: Нора-Друк, 2010)

 • Леся Воронина про Брюса Лі, Махатму Ганді, Жорж Санд, Фридеріка Шопена, Івана Миколайчука (Київ: Грані-Т, 2010)

 • Смак олімпійського золота (К. : Грані-Т, 2011)

 • Планета Смугастих Равликів (К. : Прудкий Равлик, 2011)

 • Слон Ґудзик та Вогняна Квітка (Львів, Видавництво Старого Лева, 2013)

 • Різдвяна казка від слона Ґудзика (Львів, Видавництво Старого Лева, 2013)

 • Слон на ім’я Ґудзик (Львів, Видавництво Старого Лева, 2016)

 • ” Таємне Товариство Боягузів, або Засіб від переляку № 9″ ( Знання , 2015 )

 • ” Таємне товариство брехунів , або пастка для синьомордів ( Знання , 2015 )

 • ” Таємне товариство ботанів , або екстрим на горі Підстава ” ( Знання, 2017 )

 • ” Пригоди голубого папуги ” , ( Знання,2018 ) з ілюстраціями Катерини Штанко

Деякі твори можна почитати в інтернеті за посиланнямиhttps://www.ukrlib.com.ua/books/author.php?id=505– Бібліотека української літератури.

http://testlib.meta.ua/author/16596/

Джерела:

 1. https://dovidka.biz.ua/lesya-voronina-biografiya-skorocheno/ Довідник цікавих фактів та корисних знань © dovidka.biz.ua

 2. https://bookforschool.in.ua/lesia-voronyna.html

 3. https://zik.ua/news/2019/10/18/dvoie_ukrainskyh_mystkyn_nominovani_na_premiyu_astrid_lindren2020_1671165

 4. https://www.yakaboo.ua/

 5. https://uk.wikipedia.org/

 

 

 

 

 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

error: Content is protected !!