ПСИХОЛОГІЧНА ПІДГОТОВКА ДО ЗНО

ЗНО — це звичайний іспит, але заснований на тестових технологіях. Оскільки така форма іспиту є відносно новою, потрібна додаткова підготовка всіх його учасників.

Ситуація складання іспиту для всіх учнів однакова, а переживає її і поводиться в ній кожен по-різному. З чим це пов’язано? Звичайно, багато в чому з тим, як ви вивчили матеріал, наскільки добре знаєте той або інший предмет, наскільки упевнені в своїх силах. Інколи буває так: ви дійсно добре вивчили матеріал, і раптом на іспиті виникає відчуття, що все забули, в голові виникають якісь обривки думок, починає сильно битися серце. Для того, щоб цього не сталося, ви повинні навчитися долати свій страх, навчитися прийомам мобілізації і концентрації.

Наші поради будуть присвячені психологічній підготовці до ЗНО. Сподіваюся, що вони допоможуть вам успішно пройти всі випробування на випускних іспитах.

Поради психолога

«Як підготуватися до здачі ЗНО?»

· Спочатку підготуй місце для занять. Забери зі столу усі зайві предмети, зручно розклади свої зошити, підручники, ручки тощо;

· Можна доповнити інтер’єр кімнати жовтим та фіолетовим кольорами, оскільки вони підвищують розумову активність. НЕ потрібно перефарбовувати стіни, а достатньо картини, занавіски, серветки, лампи, тощо. Також, цікаво зауважити, що за твердженням вчених запах лимону у вашій кімнаті підвищує розумову працездатність на 20%.

· Склади план своєї роботи. Перед тим визнач – Хто ти є ? – сова чи жайворонок. Склади план занять на кожен день. Важливо чітко знати, що ти робиш і не говорити усім оточуючим: «Я займаюся чи готуюсь» , а «Я вивчаю саме певний розділ, конкретний матеріал»;

· Починай із найважчого, але посильного. Легше і приємніше залишай на після обі

· Чергуй заняття із відпочинком. Психологи встановили, що оптимальна тривалість заняття 30-40 хв. Максимум уваги досягається після 10-15 хв. від початку роботи. Тривалість перерв у першій половині дня не повинна перевищувати 5-10 хв. У другій половині дня тривалість кожної наступної перерви збільшуйте на 5 хв. Не забувай у час відпочинку робити зарядку, займатися спортом, робити короткі прогулянки, допомагати батькам, тобто повністю відволікатися від навчання на короткий час. .

· Тренуйся щоденно робити тести. Роби це із секундоміром.

· Не потрібно заучувати напам’ять певні тексти, вчися робити короткі записи, нотатки, регулярно їх переглядай.

· Регулярно повторюй матеріал, бажано через 10 хв, після того, як ти вивчив новий матеріал, а згодом через добу. Кожне наступне повторення повинно бути коротшим попереднього.

· Займайся самопереконанням. При всій своїй простоті, це є дуже дієва зброя. Повторюй про себе: я знаю багато, я спокійний, я впевнений, я розумний і т.д., я напишу добре тестування.

Поради психолога

Як повторювати?

Повторюйте з розумом: пишіть, складайте списки питань для самоперевірки, малюйте “карти розуму”, використовуйте картки, з одного боку яких питання, а з іншого – відповідь. І не забувайте про відпочинок! Відпочинок на свіжому повітрі і здорове харчування – обов’язкові умови успішної підготовки. Не варто випробовувати можливості і стійкість своєї психіки в передекзаменаційний період. Замість цього зробіть перерву і сходіть в спортивний зал або зробіть пробіжку в парку. Мозок відновить свою працездатність і з подвоєною енергією візьметься за «горішок» знань.

1. Введіть до інтер’єра своєї кімнати фіолетовий та жовтий кольори, які сприяють збільшенню розумової активності.

2. Сплануйте свої заняття. Чітко розподіліть час за темами.

3.  Щоденні сесії. Кілька разів протягом дня переглядайте конспекти лекцій і записи, які ви зробили під час самостійного вивчення матеріалу. Заплануйте час для щоденних повторів в своєму розкладі, а також використовуйте “вікна”, що для цього з’являються.

4.  Щотижневі сесії. Складіть свій графік так, щоб приділити повторенню кожного з предметів не менше години щотижня, це може бути читання літератури і конспектів, пошук відповідей на питання підручника або екзаменаційних білетів..

5. Розпочніть з більш складних тем.

6. Не намагайтесь запам’ятати на пам’ять весь підручник. Навчальний матеріал краще структурувати у вигляді схем, планів.

7. Намагайтесь виконати якомога більше тестів з тренувальною метою.

8. Тренуйтеся з секундоміром.

9. Готуючись не думайте, що не впораєтесь, навпаки малюйте собі «картину успіху».

10. Генеральна репетиція зазвичай проводиться за тиждень до іспиту. Тут жодних поблажок – 2-5 годин за один раз, включаючи короткі перерви через кожних 50-60 хвилин. Починайте такий марафон з найбільш складних предметів, тих, що вимагають максимальної концентрації та уваги.

Чи можна зубрити?

Можна, але слід врахувати наступне:

1.  Матеріал, який був завчений в такий спосіб, у великому об’ємі і великими шматками, без належного обдумування і в короткий проміжок часу, зазвичай зберігається в пам’яті лише один або два дні.

2.  Зубріння вимагає більшого часу і зусиль, ніж навчання з розумом, тому заощадження часу в разі зазубрювання матеріалу брехливе. Таким чином, зубріння виправдане лише як екстрена міра в критичній ситуації. Якщо ви все ж виявилися в цій ситуації, зубрите з розумом:

1) Не прагніть обійняти неосяжне. Зробіть вибір на користь найбільш значимого матеріалу. Спроба пробігтися «галоп по европах» закінчиться тим, що на іспиті ви не пригадаєте зовсім нічого. 25% часу приділіть вивченню інформації і 75% – її заучуванню;

2) метод зубріння полягає в багатократному повторенні матеріалу. Повторювати, повторювати і ще раз повторювати.

3.  Перед іспитом не навчишся. Замість того, щоб в ніч перед іспитом перечитувати родинну бібліотеку по темі, сподіваючись “принаймні, побачити відповіді на всі можливі відповіді”, прогляньте питання і заспокойтеся. Буде краще, якщо ви добре виспитеся.

4.  У жодному випадку не використовуйте для розслаблення алкоголь або ліки, не коріть себе за погану підготовку, дозвольте собі зробити максимум з можливого. Від налаштування на тестування багато в чому залежить результат.

Поради психолога

Психологічні підказки майбутнім учасникам ЗНО

· Кожен день варто виконувати спеціальні вправи, які допоможуть зняти емоційну напругу і втому. В день зовнішнього тестування такі вже звичні вправи допоможуть швидко побороти хвилювання.

· Позбутися хвилювання у перші хвилини тестування допоможе глибоке дихання: зробіть вдих, потім повільний видих, уявляючи при цьому, що вдихаєте цілющий кисень, енергію, а видихаєте хвилювання, невпевненість.

· Запорукою підтримання інтелектуальної форми є гарна фізична форма, тому займайся фізкультурою. Ось короткий комплекс, який допоможе протягом хвилини відновити працездатність і створити робочий настрій. Кожна вправа виконується протягом 8-10 секунд.

· Обертайте очима, намагаючись якомога більше побачити навколо себе. Шість разів за годинниковою стрілкою, шість разів – проти, і очі швидко „скинуть” втому.

· Сядьте прямо, покладіть руки на потилицю. Зробивши глибокий вдих, якомога міцніше притисніть голову до долонь і відпустіть.

· Продовжуючи сидіти прямо, візьміться руками за сидіння стільця і підніміть плечі якомога вище. Затримайтесь на декілька секунд і опустіть плечі.

· Поставте лікті на стіл, покладіть підборіддя на долоні, глибоко вдихніть і, зберігаючи шию прямою, міцно притисніть підборіддя до долонь.

· Сидячи за столом, притисніть витягнуті руки одну до одної.

· Сидячи на стільці, піднімайте поперемінно прямі ноги з витягнутими пальцями.

· Перш, ніж починати роботу, треба усвідомити, що саме ти повинен зробити, скільки це має забрати часу, визначити порядок роботи.

· Плануючи графік роботи, пам’ятай, що найвища продуктивність праці настає через 20—30 хв. після початку роботи. Найскладніші завдання доцільно виконувати саме тоді. Простіші й цікавіші – наприкінці. Проте, якщо тобі важко, починай роботу з цікавішого.

· Починай роботу, відпочивши. Найкращий відпочинок – 1,5-2 год. сну або прогулянка, спорт, допомога батькам по господарству.

· Першу годину можна працювати без перерви, а далі необхідно робити 5-10-хвилинні перерви через кожні 40-50 хв. напруженої роботи, під час яких можна виконувати фізичні вправи.

· Якщо якесь завдання не можеш виконати одразу, не розгублюйся – спробуй повторити через якийсь час.

· Пам’ятай: перемога не завжди приходить до найсильнішого чи найспритнішого, але рано чи пізно вона приходить до того, хто вірить у себе.

Способи зняття нервово-психічної напруги

Коли ви відпочиваєте між заняттями під час підготовки до іспитів, інколи важливо витратити на це мало часу, але відпочити максимально. Я перерахую деякі способи, а ви можете вибрати ті, які підійдуть вам. Ось ці способи:

· спортивні заняття;

· контрастний душ;

· прання білизни;

· миття посуду;

· порвати газету на дрібні шматочки, потім викинути на смітник;

· потанцювати під музику, голосно заспівати свою улюблену пісню;

· погуляти в тихому місці на природі.

Поради психолога

“Секрети” успішного проходження тесту

До тесту:

1.  Прийдіть раніше, щоб у вас був час заспокоїтися.

2.  Відразу прогляньте всі завдання, оцініть кожен з розділів тесту – його значення, складність і необхідний на розв’язання час.

3.  Уважно прочитайте інструкцію. Якщо щось залишилося не зрозумілим, прочитайте ще раз.

4.  На чернетці випишіть все, що вам може згодитися, і що ви можете забути в запалі боротьби: формули, дати, імена і так далі.

Під час тесту:

1.  Насамперед відповідайте на найпростіші і коротші питання.

2.  Потім беріться за питання, для яких пропонується вибір з декількох варіантів відповідей, “так/ні” – питання, і питання, на які потрібно дати свою відповідь.

3.  В останню чергу приступайте до відкритих питань, на які треба дати грунтовну розгорнуту відповідь.

4.  Відповідаючи на питання, шукайте підказки в інших питаннях тесту і пропонованих відповідях.

5.  У відповідях на короткі питання, якщо сумніваєтесь, покладайтеся на свою інтуїцію і на першу відповідь, що прийшла в голову.

6.  Якщо ви упевнені, що знаєте відповідь, але не можете пригадати, не втрачайте час, ідіть далі і повертайтеся до таких питань пізніше.

7.  Виконуйте тест в два кола. Не знаєте відповіді – залишайте питання і переходьте до наступного. Повернетеся до нього пізніше. Так ви встигнете набрати максимум балів, а потім зможете поміркувати і над тими, які вам довелося спочатку пропустити.

8. Багато завдань можна швидше розв’язати, якщо не шукати відразу правильну відповідь, а послідовно виключати ті, які не підходять. Такий метод дозволяє концентрувати увагу всього на одній-двох ознаках (це легко), а не відразу на п’ятьох-сімох (що набагато складніше).

9. Забудьте про невдачу у попередньому завданні, якщо воно виявилося вам “не по зубах”. Думайте тільки про те, що кожне нове завдання – це шанс набрати бали.

10. Читайте завдання до кінця. Поспіх не повинен призводити до того, що ви будете намагатися зрозуміти умови завдання за “першими словами” і добудовувати його закінчення у власній уяві. Через це ви можете зробити помилки в найлегших завданнях.

11. Навіть якщо вам здається, що ви допустили занадто багато помилок і просто завалили тест, пам’ятайте, що дуже часто таке відчуття є помилковим: під час порівняння результатів може з’ясуватися, що інші допустили ще більше помилок. У підсумку ви одержите якщо не найвищий тестовий бал, то цілком пристойний.

Практичний психолог

О.С. Манжула

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

error: Content is protected !!